I do see your point Ina......not many people could get the deals we get, its a bit hit and miss, the freezer was from my mother in law when she moved so we did not pay, although we did buy another when we ran the B&B, that was a necessity, the shop is 3 -4 miles away and thats where we would go for our food anyway, but we go about once evey 2 weeks and stock up, although sometimes we pop into the co op across the road, the cost of running it is an additional cost but compensates for the travel I suppose, then its in our garage....our house has loads of space.........cooking any food is costly.....we have to live cheaply, although for some strange reason we get loads of chocolate stuff, when my family were over we had the hugest chocolate cake rueduced to 10p, my daughters were gob smacked....I have loads of photos!!!! anyway, I mostly make stew or cook up fruit to use for later.
Just want to add, I have grown my own veg before but not at the moment but maybe in the future, we also had some chickens to fatten and they worked out just about the same as good quality bought ones, I love rhubarb but find its far too expensive so buy the tins that save both in energy and sugar......hope our next house has some in the garden

....I could go on the bus as I have a bus pass, but I don't.