We have about 35 layers at the mo and some more on the way and sell eggs on the gate. It's never going to make us rich but next year we are planning a move into hatching eggs, having built up a good number of quality Welsummer hens and just picked up 2 excellent young boys from a local breeder.
Problem is with winter approaching, the eggs decline but I know the feed bill won't. Now we are starting to do this as an enterprise, it's time to look at costs. We currently buy A+P Smallholders layers at about £10.50 a bag. Expensive I know but it's GM free which our egg customers like and still gives us a profit. In a couple years or so, we may be going organic as well.
I want to look at increasing hen numbers to 60 or so and at the same time saving a whack on feed. I know I can buy any old layers at £7 a bag from the same shop but what would you pay if you bought from a mill or by the pallet? I think what worries me is the loss of quality as we currently get a steady supply of really good eggs. I know though that there are huge savings to be made on feed.
Any advice? I'm in South Devon by the way.